AGM and Registration Night

Registration night is at Elevation Place in room 212 from 6-8 pm on Sept 1.  Please register on zone 4 here: https://zone4.ca/reg.asp?id=12393, then attend registration night at EP to submit post-dated cheques, order equipment, register to volunteer, meet the coaches, etc. We will have sizing kits for team swim suits available, so bring your swimmer and get them properly fitted for a new Riptides team swim suit!

Pursuant to the provisions of the Societies Act of Alberta and the Bylaws of the Bow Valley Riptides Swim Club, notice to members is hereby given of the Annual General Meeting of the Bow Valley Riptides Swim Club to be held on Thursday, September 29 from 7:00-8:30 pm at Lady MacDonald Hall, Canmore Recreation Centre, Canmore, Alberta.

At the AGM we will approve the financial statements of the Society and elect members to the Board of Directors.

Alberta Summer Games Results

Domenic led the Riptides with 4 medals at the 2016 Alberta Summer Games.

Domenic led the Riptides with 4 medals at the 2016 Alberta Summer Games.

Congratulations to our Riptides swimmers, capturing 11 medals for the Zone 2 team at the 2016 Alberta Summer Games in Leduc!

Domenic – 4 bronze in 200 back, 200 IM, 100 fly and 400 IM.  4th in 400 free & 200 breast

Kiana – silver in 100 free, bronze in 200 free and 800 free, and three more top 6 finishes

Avi – silver in 800 free and three top 6 finishes in 200 back, 100 fly and 400 IM

Riley – bronze in 200 free, 800 free and 200 free relay, and four more top 7 finishes

Marin – four top 8 finishes

Canmore Coho Swim Club’s Tanner Douce won bronze in the 800 free.

Alberta LC Provincials Results

Anthony won Swim Alberta's Youth Recognition award - 10&U Top 5

Anthony won Swim Alberta’s Youth Recognition award – 10&U Top 5

The 2016 Alberta Age Group and Senior Long Course Championships were held in Calgary over 4 days with over 750 swimmers competing for individual and team awards. Seven Riptides competed: Avery, Marin, Kiana, Anthony, Neo, Domenic and Jeremy; and achieved 12 new club records, multiple personal bests and several top 10 finishes. Anthony won Swim Alberta’s Youth Recognition award for achieving the 10 & under Top 5 time standard.

Anthony – club record in 100 free, 5th in 400 free and 7th in 100 and 200 free

Marin – achieved her first national time in 50 fly; 7th in 400 IM, 8th in 50 fly and 100 fly

Neo –  broke 6 club records & placed 10th in the 400 free at his first senior provincials

Avery – broke 4 club records at her first senior provincials

Jeremy – PBs in all 7 events, new A times in 200 IM, 100 fly, and 100 & 200 breast

Domenic and Kiana – 4 PBs each

New records:

Boys 15&O 100 back – Neo 1:06.62 – Jason Donelon 1:08.36 in 2007
Boys 15&O 100 free- Neo 57.39 – Jason Evans 58.53 in 2010
Boys 15&O 50 fly – Neo 28.41 – Ben Bronsch 29.15 in 2009
Boys 15&O 50 back – Neo 30.46 – Jason Donelon 31.42 in 2007
Boys 15&O 200 fly – Neo 2:25.06 – Neo 2:25.97
Boys 15&O 400 free – Neo 4:33.37 – Neo 4:45.50
Girls 15&O 200 breast – Avery 3:26.80 – Karolin Lenckner 3:35.54 in 2012
Girls 15&O 400 IM – Avery 6:14.50 – Avery 6:21.62
Girls 15&O 200 IM – Avery 2:55.27
Girls 15&O 200 fly – Avery 3:11.19 – Avery 3:12.61
Girls 11&12 50 fly – Marin 32.35 – Marin 32.59
Boys 10&U 100 free – Anthony 1:12.13 – Peter Brothers 1:12.20 in 2007

 

Age Group Trials Results

Anthony's medal haul from Alberta Age Group Trials

Anthony’s medal haul from Alberta Age Group Trials

Anthony and Domenic will be representing the Riptides at the Provincial Long Course Championships after a successful Alberta Age Group Trials in Lethbridge last weekend. They join Avery, Marin, Kiana, Neo and Jeremy who had previously qualified.

Anthony – Gold in 400 free, silver in 200 free, bronze in 100 breast and 200 IM
Pierre – 2 new PBs in 50 back and 200 free
Domenic – bronze and a new A time in 100 fly, PBs in all 6 events
Kai – new club record in 50 breast and 3 PBs
Jeremy – bronze in 400 IM, 6th in 200 breast and 5 PBs
Riley – bronze in 100 back, 4th in 200 back 5th in 50 back and PBs in all 6 events
Cassidy – 2 PBs
Jaime – 4 PBs
Avi – PBs in all 6 events
Shallis – 6 PBs

New records:

Boys 10&U 200 free – Anthony 2:36.08 – old record 2:36.61 by Peter Brothers in 2007
Boys 10&U 100 breast – Anthony 1:39.06– old record 1:48.62 by Kai in 2016
Boys 10&U 50 breast – Kai 47.99 – old record 48.21 by Kai in 2016

CSI, T-Rex and Radium Results

Radium 2016The Riptides were split up between 3 different meets over the weekend – CSI and T-Rex long course meets in Calgary and a short course meet at the outdoor pool in Radium.

The weather was hot and sunny in Radium, perfect conditions for some fast swims:

Ella – 1st in all events – 25 free, 50 free, 100 free, 50 fly and 50 back

Kiera – 1st in 25 back and 25 free, 2nd in 100 free and 4th in 50 free

Ani – PBs in all 4 events and 3rd in 25 back

Ian – 2nd in 25 and 100 free and 3rd in 50 free, 50 back and 50 breast.

Will – 1st in 25 free and 2nd in 25 back and 50 free

Neo – 1st in 50 breast, 100 breast, 50 free and 50 fly, and 3 PBs

 

Kiana, Marin, and Neo competed at CSI against the top age group swimmers in Alberta that was broadcast live on the internet:

Kiana – 4 PBs and 10th in 400 free

Marin – 3 PBs, 8th in 100 fly, 9th in 50 fly, 2 PBs and a new club record in 50 fly

Neo – PBs in all 4 events and 3 new club records

 

The largest contingent of Riptides were at UCSC’s T-Rex meet:

Zephan – first long course meet – 5 PBs

Anthony – 6 PBs, gold in 400 free and 100 back, and one club record

Pierre – Bronze in 400 free and PBs in all of this events

Neo – gold in 800 free

Domenic – 4 PBs, 4 top 8 finishes and swam first long course 1500 m free

Kai – new club record and 5 PBs

Jeremy – Bronze in 50 breast and PBs in all 6 events

Riley – 3 bronze in 400 free, 100 back and 100 fly

Bryn, Isabelle, Emma, Sydney and Madeline – first long course meet, all PBs!

Avi and Shallis – PBs in all 6 events

Avery – gold in 200 fly and a new club record and bronze in 1500 free

Kiana – gold in 100 back and a new club record and silver in 1500 free

 

New records:

Boys 15&O 100 fly – Neo 1:03.97 – Neo 1:05.57 (2015)

Boys 15&O 200 IM – Neo 2:28.74 – Neo 2:33.34 (2015)

Boys 15&O 200 back – Neo 2:27.60 – Neo 2:29.41 (2015)

Girls 11&12 50 fly – Marin 32.59 – Emiko 33.64 (2015)

Boys 10&U 800 free – Anthony 11:48.89 – Domenic 13:53.60 (2014)

Boys 10&U 50 breast – Kai 48.21 – Peter Brothers (2006)

Girls 15&O 200 fly – Avery 3:12.61

Girls 11&12 1500 free – Kiana 22:30.82